O NAS

C o i n c i d e n t i a to zbieg, skrzyżowanie dróg, na którym spotykają się w sposób nieprzypadkowy, choć czasem trudny do wyjaśnienia, fronty kreatywnych idei.

 

C o i n c i d e n t i a to utopijne dążenie do ocierania się o przestrzenie, w których przenikają się i w harmonijny sposób współistnieją przeciwieństwa.

 

C o i n c i d e n t i a to łączenie autonomicznych dróg twórczych artystów penetrujących różne przestrzenie życia teatralnego.

 

G r u p a  C o i n c i d e n t i a  to teatr, w ktorym zbiegają się przeciwieństwa. 

 

G r u p a C o i n c i d e n t i a  to niezależny teatr ożywionej formy, założony we wrześniu 2009 przez Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka. Grupa ma w swoim dorobku trzynaście spektakli: Murdas. Bajka, Bez Podłogi, Szopka polska, Trzecie Imię Kota, Turandot, Krabat, Koncert na rożek, bęben i violę, Krwawa Jatka, Słoń i Kwiat, Faza REM Phase, Made in Heaven, The Monstrum Band, Straszka pospolita.

 

Nasze dotychczasowe doświadczenia teatralne, związane z szeroko rozumianym teatrem formy (...ożywianych lalek i przedmiotów, ulalkowionych ludzi, ruchomych, efemerycznych obrazów, ról nie chcących trzymać się jednego aktora i aktorów uciekających od jednej roli...), zawsze twórczo mutowały na gruncie pozytywnych konfliktów wynikających ze spotkania z artystami drążącymi różne dyscypliny sztuki: teatr lalek, dramat, wokalistykę, plastykę, muzykę. Bodźce do działania rodziły się na niespodziewanych skrzyżowaniach dróg i prowadziły w przestrzenie zaskakujące. Chętnie korzystaliśmy z tych "impulsywnych przewodników", aby choć przez moment pozostawić poza sobą przeszłość i przyszłość a oddać się temu, w czym mieszka teatr – czasowi teraźniejszemu.

 

Kontynuujemy zatem Coincidentia - lny, zbieżny i łączący, tryb naszej działalności, wierząc, że będziemy korzystać z impulsów, iskrzeń powstających przy zetknięciu naszych pomysłów z pomysłami osób współtworzących Grupę w kolejnych realizacjach.

Zapraszamy Państwa na spektakle Grupy Coincidentia, czyli w miejsca, gdzie będą krzyżowały się w czasie teraźniejszym nasze drogi.

 

G r u p a C o i n c i d e n t i a to: Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk

współpracowali i współpracują z nami:

 

reżyserzy i dramaturdzy: Paweł Aigner, Jarosław Jakubowski, Robert Jarosz, Łukasz Kos, Paweł Passini, Michał Walczak, Christiane Zanger, Christoph Bochdansky, Michael Vogel, Marta Guśniowska, Robert Drobniuch

 

plastycy i scenografowie: Pavel Hubićka, Wiesław Jurkowski, Michalina Kostecka, Joanna Niemirska, Małgorzata Tarasewicz- Wosik, Robert Voss, Jan Polivka, Karolina Maksimowicz

 

filmowcy i artyści multimedialni: Krzysztof Kiziewicz, Maria Porzyc, grupa Hermanos de Chamuco

 

muzycy: Krzysztof Dzierma, Robert Jurčo, Piotr Klimek, Marek Kulikowski, Patryk Lichota, Dominik Strycharski, Cezary Szyfman, Anna Świętochowska, Katarzyna Świętochowska, Charlotte Wilde, zespół Burakura, Jerzy Bielski, Bogusław Kasperuk

 

aktorzy, lalkarze, tancerze: Florian Feisel, Katarzyna Gacal, Michał Jarmoszuk, Mariusz Laskowski, Krzysztof Prystupa, Katarzyna Tadeusz, Michael Vogel, Iga Załęczna, Stefan Wenzel, Samira Lehmann, Łucja Grzeszczyk, Błażej Twarowski, Andrzej Kuba Sielski, Karolina Garbacik

 

Dagmara Sowa – rocznik 1980

Absolwentka Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współtwórczyni i członek niezależnych grup teatralnych Akcja DZRT, Kompania Doomsday, Grupa Coincidentia. Brała udział jako producent i aktorka w wielu projektach teatralnych: Trzeba coś z tym zrobić, Efekt Cieplarniany Akcji DZRT, Until Doomsday, Salome, Mewa Kompanii Doomsday oraz Murdas. Bajka, Bez Podłogi, Szopka polska, Turandot, Krabat, Krwawa Jatka, Słoń i Kwiat, Faza REM Phase, Made in Heaven Grupy Coincidentia. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Spektakle współtworzone przez Sowę zostały uhoronowane m.in. nagrodami Herald Angel i Total Theater. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzedu Miejskiego w Białymstoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dagmara Sowa była współtwórcą i koordynatorem Białegosztuku – Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych.

Założycielka i koordynator Siedliska Kultury - Solniki 44.

 

Paweł Chomczyk - rocznik 1978

Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Współtwórca niezależnych teatrów Kompania Doomsday i Grupa Coincidentia. Współpracował jako aktor z: Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia oraz jako nauczyciel z: Akademią Teatralną Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina Wydziałem Instrumentalno - Pedagogicznym w Białymstoku oraz Uniwersytetem w Buffalo (U.S.A) Wydziałem Teatru i Tańca. W swym dorobku artystycznym, oprócz spektakli teatralnych, posiada również role w słuchowiskach radiowych oraz produkcjach filmowych.