O NAS

C o i n c i d e n t i a to zbieg, skrzyżowanie dróg, na którym spotykają się w sposób nieprzypadkowy, choć czasem trudny do wyjaśnienia, fronty kreatywnych idei.

 

C o i n c i d e n t i a to utopijne dążenie do ocierania się o przestrzenie, w których przenikają się i w harmonijny sposób współistnieją przeciwieństwa.

 

C o i n c i d e n t i a to łączenie autonomicznych dróg twórczych artystów penetrujących różne przestrzenie życia teatralnego.

 

G r u p a  C o i n c i d e n t i a  to teatr, w ktorym zbiegają się przeciwieństwa. 

G r u p a C o i n c i d e n t i a to niezależny teatr wielu środków wyrazu założony w 2009 roku i do chwili obecnej prowadzony przez Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka, absolwentów białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, wcześniej współtwórców formacji Kompania Doomsday. Grupa ma na koncie trzynaście spektakli, stworzonych we współpracy m.in. z takimi twórcami jak: Michael Vogel, Łukasz Kos, Paweł Passini, Michał Walczak, Christiane Zanger, Paweł Aigner, Robert Jarosz, Christoph Bochdansky, Robert Drobniuch. Przedstawienia Coincidentii były prezentowane na licznych festiwalach i scenach impresaryjnych w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz zostały uhonorowane wieloma nagrodami (w tym The Bank of Scotland Herald Angel Edynburg 2011, Grand Prix Festiwalu Konteksty Poznań 2009, Total Theatre Award Edynburg 2011, Nagroda specjalna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej Bielsko – Biała 2012, Nagroda Główna Festiwalu Babkarska Bystrica Bańska Bystrzyca 2012 czy ATESTY Międzynarodowego Stowarzyszenia ASSITEJ Warszawa 2009 i 2012). Grupa od 2016 prowadzi niezależną scenę Solniki 44, na której oprócz działań stricte teatralnych odbywają się warsztaty o charakterze artystycznym i prospołecznym oraz dyskusje i improwizowane sesje sceniczne w międzynarodowych składach artystów. Coincidentia prowadzi stałą współpracę z niemiecką niezależną sceną Lindenfels Westfluegel w Lipsku oraz duetem Figurentheater Wilde&Vogel. Ponadto współpracuje z teatrami niezależnymi i instytucjami kultury takimi jak: neTTheatre, Lehmann&Wenzel, Centrum Kultury w Lublinie, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Lalki i Aktora w Kielcach, Białostockim Ośrodkiem Kultury.

 

Nasze dotychczasowe doświadczenia teatralne, związane z szeroko rozumianym teatrem formy (...ożywianych lalek i przedmiotów, ulalkowionych ludzi, ruchomych, efemerycznych obrazów, ról nie chcących trzymać się jednego aktora i aktorów uciekających od jednej roli...), zawsze twórczo mutowały na gruncie pozytywnych konfliktów wynikających ze spotkania z artystami drążącymi różne dyscypliny sztuki: teatr lalek, dramat, wokalistykę, plastykę, muzykę. Bodźce do działania rodziły się na niespodziewanych skrzyżowaniach dróg i prowadziły w przestrzenie zaskakujące. Chętnie korzystaliśmy z tych "impulsywnych przewodników", aby choć przez moment pozostawić poza sobą przeszłość i przyszłość a oddać się temu, w czym mieszka teatr – czasowi teraźniejszemu.

 

Kontynuujemy zatem Coincidentia - lny, zbieżny i łączący, tryb naszej działalności, wierząc, że będziemy korzystać z impulsów, iskrzeń powstających przy zetknięciu naszych pomysłów z pomysłami osób współtworzących Grupę w kolejnych realizacjach.

Zapraszamy Państwa na spektakle Grupy Coincidentia, czyli w miejsca, gdzie będą krzyżowały się w czasie teraźniejszym nasze drogi.

 

G r u p a C o i n c i d e n t i a to: Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk

współpracowali i współpracują z nami:

 

reżyserzy i dramaturdzy: Paweł Aigner, Jarosław Jakubowski, Robert Jarosz, Łukasz Kos, Paweł Passini, Michał Walczak, Christiane Zanger, Christoph Bochdansky, Michael Vogel, Marta Guśniowska, Robert Drobniuch

 

plastycy i scenografowie: Pavel Hubićka, Wiesław Jurkowski, Michalina Kostecka, Joanna Niemirska, Małgorzata Tarasewicz- Wosik, Robert Voss, Jan Polivka, Karolina Maksimowicz

 

filmowcy i artyści multimedialni: Krzysztof Kiziewicz, Maria Porzyc, grupa Hermanos de Chamuco

 

muzycy: Krzysztof Dzierma, Robert Jurčo, Piotr Klimek, Marek Kulikowski, Patryk Lichota, Dominik Strycharski, Cezary Szyfman, Anna Świętochowska, Katarzyna Świętochowska, Charlotte Wilde, zespół Burakura, Jerzy Bielski, Bogusław Kasperuk

 

aktorzy, lalkarze, tancerze: Florian Feisel, Katarzyna Gacal, Michał Jarmoszuk, Mariusz Laskowski, Krzysztof Prystupa, Katarzyna Tadeusz, Michael Vogel, Iga Załęczna, Stefan Wenzel, Samira Lehmann, Łucja Grzeszczyk, Błażej Twarowski, Andrzej Kuba Sielski, Karolina Garbacik

 

Dagmara Sowa – rocznik 1980

Absolwentka Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współtwórczyni i członek niezależnych grup teatralnych Akcja DZRT, Kompania Doomsday, Grupa Coincidentia. Brała udział jako producent i aktorka w wielu projektach teatralnych: Trzeba coś z tym zrobić, Efekt Cieplarniany Akcji DZRT, Until Doomsday, Salome, Mewa Kompanii Doomsday oraz Murdas. Bajka, Bez Podłogi, Szopka polska, Turandot, Krabat, Krwawa Jatka, Słoń i Kwiat, Faza REM Phase, Made in Heaven Grupy Coincidentia. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Spektakle współtworzone przez Sowę zostały uhoronowane m.in. nagrodami Herald Angel i Total Theater. Była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzedu Miejskiego w Białymstoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dagmara Sowa była współtwórcą i koordynatorem Białegosztuku – Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych.

Założycielka i koordynator Siedliska Kultury - Solniki 44.

 

Paweł Chomczyk - rocznik 1978

Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Adiunkt na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Aktor, lalkarz i producent spektakli. Prezes zarządu Fundacji Działań Kreatywnych Coincidentia i członek zarządu Stowarzyszenia Promocji Artystycznej. Współtwórca niezależnych teatrów Kompania Doomsday i Grupa Coincidentia. Przedstawienia zrealizowane z udziałem Pawła Chomczyka i przez niego współprodukowane były prezentowane na festiwalach teatralnych i scenach impresaryjnych w krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest on laureatem wielu indywidualnych nagród aktorskich (m.in. Grand Prix Festiwalu Paderewskiego w Buffalo U.S.A, Grand Prix IV Międzynarodowego Festiwalu Kon-Teksty w Poznaniu) oraz nagród przyznanych spektaklom, które współtworzył jako producent i aktor (m.in. The Bank of Scotland Herald Angel i Total Theatre Award na Fringe Festival w Edynburgu). Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska. Współpracował jako aktor z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia oraz jako nauczyciel z Wydziałem Teatru i Tańca Uniwersytetu w Buffalo (U.S.A) oraz Wydziałem Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Jako członek międzynarodowego Krabat Ensemble prowadzi stałą współpracę z niemieckimi teatrami Lindenfels Westfluegel Leipzig i Figurentheater Wilde&Vogel. W swym dorobku artystycznym, oprócz spektakli teatralnych, posiada również role w słuchowiskach radiowych oraz produkcjach filmowych.