Kukułka

KUKUŁKA

fikcyjny dokument

 

Reżyseria: Łukasz Kos

Dramaturgia: Fiona Ebner

Muzyka na żywo: Charlotte Wilde

Występują: Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Michael Vogel,

Samira Wenzel, Stefan Wenzel

 

"Lubię pamiętać rzeczy na swój sposób. Tak, jak je zapamiętałem,

niekoniecznie tak, jak się wydarzyły."

David Lynch, Zagubiona autostrada

 

Zepsuty zegar z kukułką – od niego się wszystko zaczyna. Znaleziony w szopie przy domu położonym głęboko w lasach wschodniej Polski, w pobliżu miasta Białystok. Osiem osób myszkuje po strychach i piwnicach, wertuje znalezione zapiski i dokumenty w poszukiwaniu informacji z przeszłości pewnego miejsca. Ktoś potyka się o wystającą z trawy przed domem sprężynę, próbuje ją wyciągnąć. Drut okazuje się elementem zakopanego łóżka. Jak po nici Ariadny poszukiwacze dochodzą do coraz to nowych historii, zarówno pospolitych jak i tajemniczych. Co stało się z dzieckiem, które wyjechało swoim trójkołowym rowerkiem w ciemny las? Co z objawieniami maryjnymi, które młoda dziewczyna przeżyła w pobliżu opuszczonego cmentarza żydowskiego? Co jeszcze, poza kleszczem, którego ukąszenie niemal doprowadza do śmierci jedną z uczestniczek projektu, skrywa las. Skrawki wspomnień, ulotne tropy, fragmenty nierozwiązanych zagadek... leżą od lat w cieniu lub zakopane głęboko w ziemi. Rozkładają się, korodują, fermentują. Nie chcą jednak bezpowrotnie zniknąć, chcą przetrwać, choćby tylko w wyobraźni, choćby tylko we śnie. Będą powracać z pytaniami: co się wydarzyło? co jeśli? co teraz?

Niemiecko - polski zespół (Figurentheater Wilde & Vogel, duet Lehmann und Wenzel oraz Grupa Coincidentia), wraz z reżyserem Łukaszem Kosem i dramaturgiem Fioną Ebner pracują nad fikcyjnym dokumentem. Z pomocą przedmiotów, lalek, muzyki, opowieści zadają pytania o przeszłość ich obecnych miejsc twórczej pracy w Lipsku i Solnikach. Co wykluje się z tych poszukiwań? Nieproszone historie, niechciane pomysły są jak kukułcze jaja składane do własnego gniazda.

 

Przedstawienie w języku angielskim, polskim i niemieckim.

 

Koprodukcja Siedliska Kultury Solniki 44 (PL) & Westflügel Leipzig (D)

 

Mit finanzieller Unterstützung durch Stadt Leipzig, Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, dofinansowane ze środków finansowych Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.