TURANDOT

Grupa Coincidentia i neTTheatre

 

TURANDOT

 

scenariusz i reżyseria: Paweł Passini

wizualizacje: Maria Porzyc

muzyka: Pawel Passini

współpraca scenograficzna: Michalina Kostecka

konsultacja języka migowego: Magdalena Urbańska

 

występują: Dagmara Sowa, Katarzyna Tadeusz, Iga Załęczna, Paweł Chomczyk, Mariusz Laskowski

 

ZOBACZ TRAILER SPEKTAKLU

 

Ostatnia, niedokończona opera Giaccomo Pucciniego, historia chińskiej księżniczki Turandot zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafią ich rozwiązać. Pod postacią ekscentrycznego księcia Kalafa do jej królestwa trafia sam Puccini. Okrzyknięty w Nowym Jorku najsławniejszym człowiekiem na świecie, właściciel 17 samochodów i kilkuset milionów dolarów już wie, że umiera na raka krtani. Przez lata wlecze ze sobą wizję służącej Dorii Manfredi, która otruła się w konsekwencji posądzenia o romans z Maestrem. Najpierw głodowała, a następnie wypiła truciznę, by po trzech dniach konwulsji zamienić się w materię bardziej subtelną. Jej ciało poddane sekcji zdołało jeszcze poświadczyć, że Doria była dziewicą. Od tej pory prostytutki, gejsze i niewolnice z nieznośnie wzruszającym śpiewem na ustach skwapliwie uśmiercają się w operach Mistrza. Dlatego oprócz zimnej księżniczki Turandot na scenie pojawia się niewolnica Liu, oczywiście po to żeby odebrać sobie życie. I oczywiście zaśpiewać. Na jej przedśmiertnej arii Puccini zatrzymuje się. Już nigdy nic więcej nie napisze. Obudzi się w Chinach, gdzie nie słychać jego muzyki, a językiem urzędowym jest język migowy. W królestwie Turandot okrucieństwo i czas liczy się inaczej. W krzyku torturowanych księżniczka i Puccini szukają formuły miłosnego akordu.

 

Inspirowana "Nagim Lunchem" Williama Borroughsa wyprawa do Kraju Środka. Opera dla głuchych. Najnowsza premiera Grupy Coincidentia i neTTheatre – przyjdź i rozwiąż zagadki. (Spektakl z użyciem Polskiego Języka Migowego).

 

Projekt zrealizowany w koprodukcji Grupy Coincidentia i Centrum Kultury w Lublinie, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Nagrody: