AKTUALNOŚCI

Pomiędzy 24 lipca a 6 sierpnia, w Siedlisku Kultury Solniki 44, odbyły się warszaty artystyczne dla dzieciu i młodzieży w ramach programu Lato w Teatrze. Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji  z przebiegu zajęć oraz pokazów wieńczących pracę. Kliknij, aby przejść do fotorelacji

 

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt wsparty finansowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Organizatorem zadania jest Siedlisko Kultury Solniki 44 w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabłudowie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fan Page Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

 

 

 

25 – 29 września 2017

 

Żyzny grunt dla kiełkowania i realizowania idei, karmionych twórczą energią. Bez sztucznych dodatków, z autentyczną pasją i zaangażowaniem, często na peryferiach. Bywa, że z trudem i w wymagających warunkach, ale kto powiedział, że uprawianie sztuki jest łatwe? Zwłaszcza, gdy decydujemy się na własny „ogródek” i pracę samodzielnie. Jak działać, aby osiągać najlepsze pomysły, oryginalność odmian i form? Czego trzeba, by wysiłek obrodził w satysfakcjonujący efekt? Jakich idealnych okoliczności wymaga artystyczny rozwój, a jeśli daje je BIOTOPIA, to jak ją odszukać lub stworzyć? I jeszcze: którędy podążać, kiedy aura poszukiwaniom nie sprzyja?

Te i inne pytania dotyczące twórczości pozainstytucjonalnej pojawią się podczas trzeciej odsłony międzynarodowego projektu BIOTOPIA, która odbędzie się 29 września w Siedlisku Kultury Solniki na Podlasiu.

Projekt zrodził się z chęci połączenia umiejętności artystycznych i organizatorskich dwóch niezależnych scen teatralnych - niemieckiej Lindenfels Westfluegel z Lipska oraz polskiej Solniki 44, stworzonej przez Grupę Coincidentia. Celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń, praktyk i rozwiązań. Zarówno tych, związanych z samym procesem twórczym oraz poszukiwaniem nowych inspiracji i pomysłów, jak również odnoszących się do codziennych problemów grup niezależnych w zakresie logistyki, produkcji, finansowania. W założeniu pomysłodawców projektu, BIOTOPIA to przestrzeń między utopią a laboratorium, gdzie jak w „szklarni”, na gruncie wymiany i łączenia sił odbywa się burzliwy proces wzrostu kreatywności. Jej poszukiwanie, zarówno poprzez prace praktyczne i teoretyczne, rozpoczęto już w marcu, w Lipsku, gdzie artyści, krytycy i animatorzy kultury z Polski i Niemiec zainaugurowali przedsięwzięcie. W trakcie tygodniowej sesji odbyły się improwizacje, panele dyskusyjne, wspólny pokaz dla publiczności. Działania te kontynuowano w lipcu, w Solnikach, gdzie w zaciszu podlaskiej przyrody realizatorzy pogłębiali swoje artystyczne eksploracje. W plenerze nie zabrakło też widzów, którym zaprezentowano nie tylko świeży pokaz sesyjny, ale też wybrane produkcje Grupy Coincidentia i Lindenfels Westfluegel z Lipska (spektakle „The Monstrum Band”, „Krabat”, „Frankenstein or The modern Prometheus”). Odbyła się również debata przedstawicieli kilku niezależnych grup teatralnych, artystów, przedstawicieli instytucji kultury.

Podobne działania zaplanowano także na najbliższą, trzecią sesję BIOTOPII, która ponownie odbędzie się w Solnikach. Artyści realizujący projekt zaprezentują publiczności efekt swoich teatralnych improwizacji, krążących wokół zagadkowych historii i znalezisk z okolicy. Trochę mrocznych, trochę w klimacie thrillerów, opartych o łączenie muzycznej, lalkowej i aktorskiej ekspresji oraz miks teatralnych gatunków. W gronie zaproszonych gości - twórców z polskich i niemieckich grup niezależnych, przedstawicieli kultury i środowisk naukowych odbędzie się także kolejny panel dyskusyjny, w którym dociekać będziemy czy BIOTOPIA - idealna przestrzeń do nieskrępowanej i autonomicznej aktywności twórczej - jest w ogóle możliwa? Albo jakie strategie obierać, aby się do niej zbliżać? Dla własnego rozwoju artystycznego, wielogłosu w sztuce, propagowania kultury…Tej uprawianej niekoniecznie w ramach instytucji, czasem wbrew utartym formułom, często z dala od wielkich ośrodków miejskich, za to blisko nieoczywistych inspiracji, a zwłaszcza blisko ludzi.

 

Więcej informacji o projekcie, uczestniczących w nim podmiotach oraz artystach na stronach:

biotopia.blog

westfluegel.de

facebook.com/solniki44

figurentheater-wildevogel.de

 

Projekt realizowany w ramach programu „Szenenwechsel” Robert Bosch Stiftung, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, Kulturamt Stadt Leipzig oraz we współpracy partnerskiej z Białostockim Teatrem Lalek i Teatrem Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.