AKTUALNOŚCI

Pomiędzy 23 lipca a 5 sierpnia, w Siedlisku Kultury Solniki 44 (prowadzonym przez Grupę Coincidentia), odbyły się warszaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z gminy Zabłudów, w ramach programu Lato w teatrze. Zapraszamy na stronę wydarzenia, gdzie znajdą Państwo najświeższe informacje dotyczące projektu Kliknij, aby przejść do strony 

 

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt wsparty finansowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Organizatorem zadania jest Siedlisko Kultury Solniki 44 w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabłudowie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fan Page Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

 

 

 

Propozycja białostockiego teatru niezależnego Grupa Coincidentia, adresowana do dzieci od 7go roku życia, odbyła trasę w ramach programu „Teatr Polska”, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Od września do grudnia „Straszkę pospolitą” można było zobaczyć w niewielkich miejscowościach województw: podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko – mazurskiego. W ramach objazdu Coincidentia zagrała 10 spektakli w: Żyrardowie, Teremiskach, Stąporkowie, Bielsku-Podlaskim, Zambrowie, Olecku, Czeremsze, Mrozach, Grajewie i Sejnach. Po każdym przedstawieniu odbyły się warsztaty, prowadzone przez realizatorów „Straszki”, w trakcie których młodzi widzowie mogli kreatywnie odnieść się do tematów i form zawartych w spektaklu.

 

Pokazy spektakli odbyły się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

TEATR POLSKA to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem programu TEATR POLSKA jest docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach programu TEATR POLSKA od 1 września do 30 listopada 2018 roku w objazd wyruszy 20 teatrów.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

1 Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie

Edycja Dzika

 

LasFest 2018 – Edycja Dzika to pierwsza odsłona międzynarodowego festiwalu teatralnego, który odbył się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Od 9 do 15 sierpnia leśna scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec i Izraela. Ideą LasFest są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Spektaklom towarzyszyły prezentacje muzyczne, sesyjne pokazy prac w toku oraz spotkania z zaproszonymi artystami.

Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi, oraz unikalny charakter miejsca ich prezentacji (scena Solniki 44 położona jest w pozbawionej ludzkiego sąsiedztwa leśnej głuszy) tworzyły niepowtarzalną atmosferę festiwalu.

Na program LasFest złożyły się następujące nurty:

 

▲ Gatunki występujące w Polsce (spektakle krajowe)

▲ Gatunki rzadko występujące w Polsce (spektakle zagraniczne)

▲ LasLab (pokazy sesyjne, prace w toku, prezentacje laboratoryjne)

▲ Rykowisko (wydarzenia muzyczne)

▲ Spotkania z szyszkami (rozmowy z zaproszonymi artystami)

 

Przyszłe edycje festiwalu zostaną wzbogacone także o „Młodniak” (pokazy studentów i świeżych absolwentów szkół artystycznych). Każda odsłona LasFest będzie posiadała swojego patrona. W roku 2018 było nim leśne uosobienie opanowania i impulsywności - Dzik.

 

Obsada LasFest:

* Dagmara Sowa / dyrektor festiwalu

* Paweł Chomczyk / kierownik artystyczny

* Katarzyna Kuźmicz-Mészáros / producent

* Anna Andraka / promocja

info.solniki44@gmail.com

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego. Zadanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Promocji Artystycznej we współpracy partnerskiej z Białostockim Teatrem Lalek.

 

Jest nam miło poinformować Państwa, że jury festiwalu Animart 2017 w Łodzi przyznało nagrodę za oprawę muzyczną do spektaklu Made in Heaven Robertowi Jurčo. Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk zostali natomiast uhonorowani nagrodą dla najlepszych aktorów – lalkarzy festiwalu Animart 2017.

 

25 – 29 września 2017

 

Żyzny grunt dla kiełkowania i realizowania idei, karmionych twórczą energią. Bez sztucznych dodatków, z autentyczną pasją i zaangażowaniem, często na peryferiach. Bywa, że z trudem i w wymagających warunkach, ale kto powiedział, że uprawianie sztuki jest łatwe? Zwłaszcza, gdy decydujemy się na własny „ogródek” i pracę samodzielnie. Jak działać, aby osiągać najlepsze pomysły, oryginalność odmian i form? Czego trzeba, by wysiłek obrodził w satysfakcjonujący efekt? Jakich idealnych okoliczności wymaga artystyczny rozwój, a jeśli daje je BIOTOPIA, to jak ją odszukać lub stworzyć? I jeszcze: którędy podążać, kiedy aura poszukiwaniom nie sprzyja?

Te i inne pytania dotyczące twórczości pozainstytucjonalnej pojawią się podczas trzeciej odsłony międzynarodowego projektu BIOTOPIA, która odbędzie się 29 września w Siedlisku Kultury Solniki na Podlasiu.

Projekt zrodził się z chęci połączenia umiejętności artystycznych i organizatorskich dwóch niezależnych scen teatralnych - niemieckiej Lindenfels Westfluegel z Lipska oraz polskiej Solniki 44, stworzonej przez Grupę Coincidentia. Celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń, praktyk i rozwiązań. Zarówno tych, związanych z samym procesem twórczym oraz poszukiwaniem nowych inspiracji i pomysłów, jak również odnoszących się do codziennych problemów grup niezależnych w zakresie logistyki, produkcji, finansowania. W założeniu pomysłodawców projektu, BIOTOPIA to przestrzeń między utopią a laboratorium, gdzie jak w „szklarni”, na gruncie wymiany i łączenia sił odbywa się burzliwy proces wzrostu kreatywności. Jej poszukiwanie, zarówno poprzez prace praktyczne i teoretyczne, rozpoczęto już w marcu, w Lipsku, gdzie artyści, krytycy i animatorzy kultury z Polski i Niemiec zainaugurowali przedsięwzięcie. W trakcie tygodniowej sesji odbyły się improwizacje, panele dyskusyjne, wspólny pokaz dla publiczności. Działania te kontynuowano w lipcu, w Solnikach, gdzie w zaciszu podlaskiej przyrody realizatorzy pogłębiali swoje artystyczne eksploracje. W plenerze nie zabrakło też widzów, którym zaprezentowano nie tylko świeży pokaz sesyjny, ale też wybrane produkcje Grupy Coincidentia i Lindenfels Westfluegel z Lipska (spektakle „The Monstrum Band”, „Krabat”, „Frankenstein or The modern Prometheus”). Odbyła się również debata przedstawicieli kilku niezależnych grup teatralnych, artystów, przedstawicieli instytucji kultury.

Podobne działania zaplanowano także na najbliższą, trzecią sesję BIOTOPII, która ponownie odbędzie się w Solnikach. Artyści realizujący projekt zaprezentują publiczności efekt swoich teatralnych improwizacji, krążących wokół zagadkowych historii i znalezisk z okolicy. Trochę mrocznych, trochę w klimacie thrillerów, opartych o łączenie muzycznej, lalkowej i aktorskiej ekspresji oraz miks teatralnych gatunków. W gronie zaproszonych gości - twórców z polskich i niemieckich grup niezależnych, przedstawicieli kultury i środowisk naukowych odbędzie się także kolejny panel dyskusyjny, w którym dociekać będziemy czy BIOTOPIA - idealna przestrzeń do nieskrępowanej i autonomicznej aktywności twórczej - jest w ogóle możliwa? Albo jakie strategie obierać, aby się do niej zbliżać? Dla własnego rozwoju artystycznego, wielogłosu w sztuce, propagowania kultury…Tej uprawianej niekoniecznie w ramach instytucji, czasem wbrew utartym formułom, często z dala od wielkich ośrodków miejskich, za to blisko nieoczywistych inspiracji, a zwłaszcza blisko ludzi.

 

Projekt realizowany w ramach programu "Szenenwechsel" Robert Bosch Stiftung, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, Kulturamt Stadt Leipzig oraz we współpracy partnerskiej z Białostockim Teatrem Lalek i Teatrem Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

 

Więcej informacji o projekcie, uczestniczących w nim podmiotach oraz artystach na stronach:

biotopia.blog

westfluegel.de

facebook.com/solniki44

figurentheater-wildevogel.de